Španělsko

Obyvatelstvo

Španělsko je řídce osídlenou zemí. Na pevnině a na Baleárech žije přibližně 37 milionů Španělů. To je pouze 78 obyvatel na jeden čtvereční kilometr.

Dvě třetiny obyvatel tvoří Kastilci (Španělé), asi pětinu Katalánci, na severozápadě Španělska žijí asi tři miliony Galicijců a jeden milion Basků. Ve Španělsku žije také asi 40 000 Romů (gitanos) a půl milionu cizinců.

Mezi úřední jazyky patří kromě španělštiny (castellano) v příslušných autonomních oblastech katalánština, galicijština a baskičtina. Zatímco původ Basků je zcela odlišný od ostatních národů a vědci dodnes hloubají nad tím, odkud Baskové i jejich jazyk pocházejí, Galicijci a Katalánci patří mezi národy hovořící románskými jazyky. Katalánštinou s jejími dialekty hovoří v Katalánsku, na Baleárech, v Cumunidad Valénciana a v částech Murcie v současnosti asi 10 milionů obyvatel. Galicijština je mateřštinou asi 2,5 milionu lidí. Vyvíjela se současně s příbuznou portugalštinou ; oba jazyky se až do 15.století v podstatě nelišily. Po připojení Galicie ke španělskému království však začala galicijština postupně upadat, zatímco portugalština se ve vlastním státě rozvíjela i nadále jako literární jazyk.

Dvě třetiny Španělů žijí v Madridu a v metropolích při pobřeží, jako je Bilbao, Barcelona nebo Valencia. Rozlehlé plochy především v centrálním Španělsku zejí prázdnotou, neboť útěk ze španělských vesnic do měst trvá v neztenčené míře do současnosti.

Lidé v minulosti hledali lepší život i za hranicemi své země a to i ve 20.století. Tisíce obyvatel Španělska hledalo práci či lepší život zejména v západní Evropě. Mezi lety 1960 a 1975 opustilo z ekonomických nebo politických důvodů svou zemi ročně 100 tisíc Španělů. Většina z nich směřovala do Belgie, Francie nebo Německa. V současnosti, díky ekonomické i politické liberalizaci země, již téměř nikdo neemigruje.

Produkce Apu.cz Copyright © 2007, kontakt, Odkazy/zdroje | SEO | Reklama